• Internat

        • Internat

        •  

          Internat stanowi integralna część SOSW w Lesku i jak cały Ośrodek obchodzi już 50 rok istnienia.

          Jesteśmy całodobową placówką opiekuńczo-wychowawczą, służącą dzieciom 
          i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym. Naszym nadrzędnym celem jest wszechstronny rozwój dziecka w atmosferze pełnej akceptacji, życzliwości, troski i bezpieczeństwa.

          Internat jest placówką, która w części przejmuje zadania rodzicielskie, opiekę specjalistyczną, wszechstronne wychowanie, przygotowanie do życia zawodowego 
          i społecznego. W zakresie pracy opiekuńczo - rewalidacyjnej podejmuje również zadania w zakresie terapii wychowawczej i pracy korekcyjno - kompensacyjnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb wychowanków.

          Internat zaspakaja wszystkie potrzeby wychowanków, doskonale zastępuje dom rodzinny. Dobre warunki lokalowe i przyjazna atmosfera panująca w internacie sprawiają, że wychowankowie chętnie przebywają w internacie.

          Wychowanków do internatu przyjmuje dyrektor na prośbę wychowanka, jego rodziców lub opiekunów prawnych.

          Pobyt wychowanków jest bezpłatny, rodzice pokrywają jedynie koszty żywienia obejmujące 4 posiłki dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad, kolacja). Aktualna stawka żywieniowa w Ośrodku wynosi 15, 00 zł dziennie.
          Dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość uzyskania dofinansowania lub całościowego pokrycia kosztów wyżywienia przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.

          Organizacja internatu

          Internat jest przeznaczony dla  wychowanków w wieku od 7 do 23 lat.

          W ramach internatu funkcjonuje grupa świetlicowa, w której opieką objęte są dzieci dochodzące i dojeżdżające do szkoły.

           

          Za adaptację i pobyt wychowanków w internacie odpowiada kadra internatu.

          Internat zatrudnia wysoko kwalifikowaną kadrę pedagogiczną, posiadającą ogromne doświadczenie i sukcesy w pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Wszyscy wychowawcy posiadają wymagane kwalifikacje pedagogiczne z zakresu oligofrenopedagogiki. Wychowawcy systematycznie wzbogacają swoją wiedzę zawodową, doskonaląc się na różnego rodzaju kierunkach studiów podyplomowych i kursach kwalifikacyjnych doskonalących ich warsztat pracy. Kadrę pedagogiczną cechuje fachowość i duże doświadczenie pedagogiczne. Zadaniem wszystkich jest budowanie atmosfery rodzinnej, przepełnionej zrozumieniem, zaufaniem i odpowiedzialnością.

           

          Grupa wychowawcza jest jednostką internatu, w której  realizuje się największą część pracy opiekuńczej i wychowawczo - rewalidacyjnej. Grupą opiekują się  wychowawcy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. I to oni organizują pracę w przydzielonych grupach, kontrolują wyniki nauczania, pomagają w nauce, analizują sytuację rodzinną i materialną podopiecznych i w razie potrzeby czynią starania o ubiór, środki czystości i o to wszystko o co w normalnie funkcjonującej rodzinie zabiegają rodzice

          Wychowawcy poszczególnych grup opracowują semestralne plany pracy opiekuńczo - wychowawczej, w którym zawierają się zadania wychowawcze oraz formy ich realizacji.

           

          Wychowankowie przebywający w internacie zakwaterowani są w pokojach 2, 3 i 4 osobowych o bardzo dobrym standardzie. Każda grupa posiada swoją świetlicę, w której do dyspozycji dzieci jest TV, odtwarzacz DVD, sprzęt grający, komputer. Wychowankowie mają również do dyspozycji salę gimnastyczną, pracownię gospodarstwa domowego, salę z podłogą interaktywną, "Leśny zakątek" z altanką. Zajęcia świetlicowe, muzyczne, sportowe, rozrywkowe organizowane są w pomieszczeniach grup, na boisku szkolnym lub na sali gimnastycznej.

          Oprócz codziennych zajęć wynikających z rocznych i miesięcznych planów pracy, takich jak zajęcia plastyczno – techniczne, muzyczno- taneczne sportowe, higieniczno- zdrowotne, kulinarne dostosowanych do możliwości i potrzeb naszych wychowanków, podczas których dzieci rozwijają zdolności manualne, własne zainteresowania, uczą się poszanowania pracy, rozbudzane jest w nich poczucie estetyki i kultury osobistej, organizujemy dla naszych dzieci atrakcyjne formy spędzania czasu.

          W internacie odbywa się wiele imprez i uroczystości, m.in.:

          o Święto Pieczonego Ziemniaka – powitanie nowego roku szkolnego przy wspólnym grillowaniu i zabawie;

          o Dzień Zaduszny – odwiedzanie grobów, miejsc pamięci narodowej;

          o Święto Odzyskania Niepodległości – rozbudzanie uczuć patriotycznych, przynależności narodowej;

          o Andrzejki – wieczory magii i czarów;

          o Wigilia – integracja wszystkich wychowanków przy wspólnym wigilijnym stole, opłatek, potrawy wigilijne;

          o Jasełka – aktywne uczestnictwo w programie artystyczno- bożonarodzeniowym;

          o Powitanie Wiosny, Dzień Matki, Dzień Dziecka.

          Przez lata swojego istnienia wypracowano właściwe metody i formy pracy z dziećmi. Różnorodność zajęć umożliwia wychowankom wybór tych najbardziej odpowiednich dla siebie, zgodnie z własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Czynny wypoczynek po zajęciach pozwala im na regenerację sił fizycznych i psychicznych oraz kształtuje i rozwija nie tylko uzdolnienia, ale także działalność poznawczą, moralną, artystyczną, uczy współżycia w grupie.