• WOKRO

• O programie

•

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesku od 2017 roku pełni funkcję  Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

Realizuje rządowy program "Za życiem", którego celem jest jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu  i zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.

Wsparcie ogólnorozwojowe obejmuje dziecko od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat. Program finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.

W ramach Programu w Ośrodku utworzono pokój przeznaczony dla uczennicy w ciąży, który jest utrzymywany w gotowości na ewentualne przyjęcie.

W ramach programu  "Za życiem" prowadzone są terapie:

• logopedyczna
          • psychologiczna
          • pedagogiczna/ oligofreno / surdo/ tyflo
          • zajęcia Integracji Sensorycznej
          • zajęcia TUS
          • zajęcia rehabilitacji ruchowej,
          • zajęcia Terapii Ręki
          • zajęcia z EEG, BFG/ neuroterapii
          • zajęcia Tomatisa/ innych zajęcia słuchowe
          • zajęcia komunikacji alternatywnej
          • zajęcia dogoterapii
          • inne ( zespołowe zajęcia z zakresu arteterapii

Rodzaje zajęć są dostosowywane  do dysfunkcji rozwojowych dziecka i mają charakter kompleksowy  zgodnie z zaleceniami zawartymi w opiniach i orzeczeniach z poradni psychologiczno- pedagogicznej oraz zaświadczeniach lekarskich.

Do zajęć włączani są rodzice dzieci, którzy otrzymują na bieżąco informacje o postępach i pojawiających się trudnościach wychowawczych czy rozwojowych, uczestniczą w terapii dziecka.
          Rodzice mogą korzystać z pomocy psychologicznej, porozmawiać o problemach związanych z posiadaniem dziecka niepełnosprawnego lub zagrożonego niepełnosprawnością, mającego wpływ na funkcjonowanie rodziny.
          W ramach zajęć prowadzony jest instruktaż i poradnictwo dla rodziców.

Zajęcia odbywają się w budynku Ośrodka , rodzice przyprowadzają dzieci na umówiony czas zajęć.
          Są prowadzone przez osoby posiadające kwalifikacje z zakresu pracy z dzieckiem autystycznym, neurologopedę, logopedów, oligofrenopedagogów, tyflopedagoga, psychologa szkolnego, terapeutów SI, arteterapeutów, trenetów TUS, terapeutów Ręki, dogoterapeutę, nauczyciela gimnastyki korekcyjnej i wychowania fizycznego.
          Dla  każdego dziecka tworzony jest  indywidualny program terapeutyczny, omawiany na zespołach specjalistów i modyfikowany w miarę potrzeb.

Pliki do pobrania dla chętnych do skorzystania z programu

Regulamin_-_Program_za_zyciem.docx

Deklaracja_za_zyciem.docx