• O Ośrodku

• SOSW

• Ośrodek umożliwia realizację obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną         w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim a także ze sprzężonymi niepełnosprawnościami np.: niepełnosprawność intelektualna i mózgowe porażenie dziecięce, autyzm.

Głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków, w miarę ich możliwości, do samodzielnego udziału w życiu społecznym poprzez integrację ze środowiskiem i zapewnienie warunków wszechstronnego rozwoju.

Zadania realizowane są przez:

•  zajęcia dydaktyczne i wychowawcze prowadzone w szkole i internacie;
            •  zajęcia teoretyczne i praktyczne przysposobienia do pracy;
            •  zajęcia terapeutyczno-rewalidacyjne.

W ramach Ośrodka funkcjonują:

1. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka od 0 do 7 lat/do podjęcia nauki w szkole.
            2. Przedszkole Specjalne.
            3. Szkoła Podstawowa Specjalna dla dzieci od 6 do 20 lat w tym klasa dla dzieci autystycznych oraz dzieci ze sprzężoną sprawnością ruchową.
            4. Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy do 24 lat.
            5. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze (indywidualne i zespołowe) dla osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością w wieku od 3 do 25 lat.
            6. Internat koedukacyjny.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i komunikację małego dziecka niepełnosprawnego, od chwili jej wykrycia do czasu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, a także – pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w nabywaniu przez nich umiejętności postępowania z dzieckiem w zakresie określonym przez indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Wczesnym wspomaganiem objęte są dzieci w wieku 0-6 lat oraz ich rodziny w wymiarze od 4 do 8 godzin miesięcznie, w zależności od potrzeb psychofizycznych dziecka, na podstawie opinii wydanej przez zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno - pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Zajęcia wczesnego wspomagania prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka i specjaliści (psycholog, logopeda, rehabilitant, pedagog, oligofrenopedagog, inni). Skierowanie dziecka na zajęcia wczesnego wspomagania wydaje organ prowadzący placówkę na podstawie wniosku rodziców i opinii wydanej przez instytucję stwierdzającą konieczność prowadzenia takich zajęć.

Ośrodek zapewnia miejsca w internacie (2 i 4 osobowe pokoje), korzystanie z wyżywienia w stołówce za niewielką odpłatnością. Rodzice pokrywają tylko koszty zakupu produktów spożywczych.

Pobyt w Ośrodku jest bezpłatny.

Dla uczniów dojeżdżających zapewniona jest opieka i wyżywienie w świetlicy szkolnej.

Nauka i rewalidacja odbywa się w małych 6-8 osobowych zespołach (klasach). Każdy uczeń ma opracowany indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.

W Ośrodku zorganizowano pracownie:

• gospodarstwa domowego z kawiarenką "Pod lasem",
            • pracownia poligraficzna i prac biurowych
            • pracownia Laboratoriów Przyszłości
            • 1 pracownia do ćwiczeń korekcyjnych, wyposażona w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny,
            • 2 gabinety logopedyczne
            • gabinety do terapii: Metodą Tomatisa, EEG Biofeedback, Integracji Sensorycznej oraz alternatywnych metod komunikacji AAC,
            • gabinet do Dogoterapii,
            • gabinety do Wczesnego Wspomagania Rozwoju,
            • sala z podłogą interaktywną,
            • sala doświadczania świata.

Ośrodek dysponuje samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość dowożenia dzieci na zajęcia szkolne. Budynek jest przystosowany do osób niepełnosprawnych (winda).

Kadra pedagogiczna nauczyciele i wychowawcy to osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (pedagogika specjalna – specjalność; rewalidacja upośledzonych umysłowo), wiele osób ukończyło studia podyplomowe, niezbędne w pracy       z dziećmi z dodatkowymi zaburzeniami np.: surdopedagogika, tyflopedagogika, studium pomocy osobom autystycznym i ich rodzinom, pedagogika emocjonalna, logopedia, neurologopedia, gimnastyka korekcyjna itp.

Ośrodek zapewnia bezpłatne zajęcia rewalidacyjne:

• integracja sensoryczna,
            • terapia metodą Tomatisa,
            • terapia metodą EEGBiofedbeck,
            • alternatywne metody komunikacji AAC,
            • dogoterapia,
            • arteterapia,
            • gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna,
            • zajęcia logoterapeutyczne,
            • pomoc psychologiczna,
            • i inne według potrzeb.

Organizujemy noworoczne bale integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Uczestniczymy w przeglądach artystycznych, olimpiadach specjalnych, spotkaniach integracyjnych.

W Ośrodku działa Rada Rodziców, Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne- Polska oraz Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „Ciepły Wiatr”

Warunkiem przyjęcia do szkoły jest:

- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez właściwą poradnię psychologiczno-pedagogiczną,
            - zgoda rodziców – podanie o przyjęcie,
            - skrócony odpis aktu urodzenia,
            - karta zdrowia dziecka,
            - w przypadku ubiegania się o zwolnienie z odpłatności – oświadczenie o dochodach.

Skierowanie do danego typu szkoły w Ośrodku wydaje Starostwo Powiatowe w Lesku.