• Terapie

• Metoda Tomatisa

• Stymulacja audio-psycho-lingwistyczna – Metoda TOMATISA

Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Lesku posiada sprzęt do diagnozy i terapii metodą TOMATIS.

W terapii tą metodą z powadzeniem mogą brać udział wszyscy zarówno dzieci jak i dorośli, osoby w normie intelektualnej oraz osoby upośledzone, terapia jest stosowana w wielu uznanych ośrodkach za granicą, w Polsce od kilku lat stosowana jest w Zakładzie Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie oraz w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
            Metoda przynosi doskonałe efekty w wielu dysfunkcjach i schorzeniach– przy zaburzeniach mowy, opóźnieniu rozwoju mowy, jąkaniu, dysleksji, trudnościach szkolnych, zaburzeniach koncentracji, autyzmie, upośledzeniach umysłowych, zaburzeniach emocjonalnych i wielu innych.

Badanie uwagi słuchowej wykonywane jest za pomocą audiometru i pozwala wykreślić krzywą słuchania zewnętrznego- czyli drogą powietrzną
            i wewnętrznego- drogą kostną, zakres częstotliwości, w którym selekcja wysokości dźwięków odbywa się prawidłowo, stopień lateralizacji słuchowej
            ( lewousznej lub prawousznej), a także wskazać częstotliwości, dla których występują problemy z lokalizacją źródła dźwięku.
            W sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w teście słuchania, które najczęściej mogą mieć związek z określonymi trudnościami występującymi u danej osoby, możliwe jest stosowanie stymulacji audio- psycho- lingwistycznej w celu poprawy zaburzonych funkcji.
            Dobór programu do terapii następuje po analizie testu, następnie zdiagnozowana osoba jest poddawana terapii wcześniej ustalonym programem.
            Program 1- przystosowany jest dla osób żyjących w dużym stresie, uspokajający wegetatywnie, mający działanie relaksacyjne
            Program 2 – stymulacja ukierunkowana na pobudzenie regulacji przedsionkowej, gdzie jest zakłócenie czucia głębokiego ciała, stosuje się go także przy nadaktywności w motoryce dużej ciała.
            Program 3 – ukierunkowany jest na lateralizację, wpływa również na kręgosłup i obszar czaszkowo-mózgowy, może być stosowany przy migrenach, daje poczucie siły, wiary w siebie.
            Program 4 – umożliwia lepszą wymianę informacji w obu półkulach tak aby pracowały równomiernie,  powoduje silną relaksację, spada napięcie mięśniowe,
            Jest istotne dla logopedów, działa w paśmie mowy gdzie odbywa się artykulacja.
            Program 5 – program ukierunkowany na wytworzenie lepszej, wewnętrznej jakości przetwarzania informacji oraz szybszej reakcji na świat zewnętrzny.

Opracowała Jolanta Rymarowicz- nauczyciel-neurologopeda

Prezentacja - Metoda Tomatisa