• PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W SOSW W LESKU

          • Załącznik nr 3

             

             

            Procedura utrzymania w czystości pomieszczeń i wyposażenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lesku

             

                               ZASADY:

            1. Gruntowne sprzątanie szkoły odbywa się codziennie po zakończonej pracy przez osoby wyznaczone  przez  dyrektora,  ze   szczególnym   zwróceniem   uwagi   na   utrzymywanie  w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowanie powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, wyłączników światła,  uchwytów,  krzeseł,  powierzchni  płaskich,  w  tym  blatów  w salach.
            2. Dezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.) odbywa się również w miarę możliwości w ciągu dnia.
            3. Na bieżąco wykonuje się dezynfekcję toalet i umywalek, a także uzupełnia się zapas środków higienicznych.
            4. Sprzątanie i dezynfekcja pomieszczenia, w którym podaje się posiłki, odbywa się po spożyciu posiłku przez każdą grupę uczniów.
            5. Po każdym użyciu sprzętów należy je umyć lub zdezynfekować.
            6. Plac zabaw oraz szkolne obiekty sportowe poddaje się codziennej dezynfekcji.
            7. Pracownicy kuchni zobligowani są do zachowania szczególnej staranności w zakresie utrzymywania porządku. Do czyszczenia powierzchni i sprzętów kuchennych korzystać powinni z płynów dezynfekujących.
            8. Mycie i dezynfekcja odbywa się wyłącznie przy użyciu środków i detergentów do tego przeznaczonych.
            9. Gruntownej dezynfekcji podlega cała placówka po wykryciu objawów chorobowych u ucznia, opiekuna dziecka lub pracownika szkoły.
            10. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w tym czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            11. Roztwory użytkowe preparatów dezynfekcyjnych są przygotowywane w wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu, ze sprawnie działającą wentylacją. Osoby przygotowujące roztwory zobowiązane są do stosowania środków ochrony osobistej i stosowania się do wytycznych      i ostrzeżeń zapisanych na opakowaniach środków chemicznych.
            12. Nie wolno mieszać preparatów dezynfekcyjnych z detergentami. Wyjątek stanowią gotowe preparaty zawierające detergenty i preparaty dezynfekujące.
            13. Wszystkie środki chemiczne do sprzątania i dezynfekcji należy przechowywać w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, w miejscach niedostępnych dla osób niepowołanych.
            14. Osoba sprzątająca ma obowiązek pracy w odzieży ochronnej.
            15. Sprzątać należy zawsze na mokro, do mycia powierzchni używać ciepłej wody i detergentu we właściwym stężeniu (zgodnie z zaleceniem producenta). Należy wlewać preparat do

             

            wody, nigdy odwrotnie. Nie należy wycierać do sucha dezynfekowanych powierzchni, jedynie odczekać na odparowanie środka.

            1. Podczas sprzątania pomieszczeń mopy i ścierki wielokrotnego użytku muszą być często zmieniane, a zużyte odkładane do worka, który po zakończeniu  pracy zostanie zamknięty      i przekazany do prania w temperaturze co najmniej 60°C. Wiadra po zakończeniu sprzątania powinny zostać dokładnie zdezynfekowane i czyste odłożone do pomieszczenia na środki czystości i urządzenia do sprzątania.
            2. Sprzątanie należy rozpoczynać od mycia powierzchni pionowych, takich jak: ściany, drzwi z klamkami, kontakty, kaloryfery, a następnie przechodzić do mycia powierzchni poziomych – parapetów, stołów, krzeseł, podłóg.
            3. Podczas wymiany worków z odpadami należy chwytać worek pod wywiniętym mankietem, unikając dotykania wnętrza worka.
            4. Worki z odpadami komunalnymi należy szczelnie zamknąć i włożyć do większego worka. Żadnych odpadów nie należy przesypywać.