• Stowarzyszenia

• Olimpiady Specjalne

•

Sekcja sportowa Olimpiad Specjalnych została założona w 1987r przez pana Andrzeja Górowskiego, który jednocześnie pełnił funkcję Prezesa Oddziału Wojewódzkiego. Obecnie sekcja liczy 15 zawodników, którzy aktywnie uprawiają sport i biorą udział w treningach. Dzieci osiągają sukcesy sportowe na imprezach wojewódzkich, ogólnopolskich a nawet ogólnoświatowych.

a) zawody ogólnoświatowe:

udział w Światowej Letniej Olimpiadzie Specjalnej w Anglii (Glasgow)

w 1990r.– wychowanek Władysław Belcik,

udział w Światowej Zimowej Olimpiadzie Specjalnej w Austrii w 1993r. –

wychowankowie; Lesław Kielar – II miejsce w konkurencji zjazdowej i VI miejsce w slalomie gigancie, Maksymilian Świerczek – II miejsce w biegi na 50 m. i II miejsce na 100m.,

udział w Światowej Zimowej Olimpiadzie Specjalnej w USA (Alaska)

w 2001r. – wychowanek Maksymilian Świerczek – I miejsce w biegu na 500m. i III miejsce w biegu sztafetowym wraz z reprezentacją Polski, oraz VII miejsce w biegu na 1000m.,

udział w Ogólnoeuropejskim Mityngu Lekkoatletycznym w Debreczynie (Węgry) w 2001r. – wychowanek Rafał Warchoł.

b) zawody ogólnopolskie:

udział w V Letniej Olimpiadzie w Warszawie w 1993r. – 6 osobowa grupa wychowanków z SOSW w Lesku reprezentowała województwo krośnieńskie – wychowankowie; Adam Pieklak I miejsce w biegu na 800m, Agnieszka Wótowicz II miejsce w biegu na 800m.,

udział w IV Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Szklarskiej Porębie w 1996r.- sukcesy w biegach narciarskich – wychowankowie; Krzysztof Delimat I miejsce, Maksymilian Świerczek II miejsce, Janina Lasak II miejsce,

udział w VI Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Warszawie w 1998r. – ekipa z SOSW w Lesku reprezentowała woj. krośnieńskie – wychowankowie; Janina Lasak i Agnieszka Wójtowicz II miejsce bieg na 400m., Maksymilian Świerczek i Elżbieta Zadorożny II miejsce bieg na 400m., Janusz Adamczyk i Adam Pieklak I miejsce bieg na 800m.

udział w V Zimowych Igrzyskach w Zakopanem w 2000r. – reprezentacja woj. podkarpackiego to znowu zawodnicy ze SOSW w Lesku – wychowankowie Maksymilian Świerczek, Artur Jakiel, Krzysztof Delimat, Franciszek Hnacik, Janina Lasak, Elżbieta Zadorożny. Największym sukcesem było zakwalifikowanie się Maksia Świerczka na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych do USA i awans do kadry narodowej,

udział w IV Mityngu w Dwuboju Siłowym w Lublinie w 2001r.

udział w II Mityngu w Narciarstwie Biegowym w Wiśle w 2002r.,

udział w V Mityngu Dwuboju Siłowego Olimpiad Specjalnych w Grodzisku Mazowieckim w 2003r.

udział w letniej Olimpiadzie w Poznaniu w 2003r. Zawodnicy wystąpili

w trójboju siłowym.

udział w Letniej Olimpiadzie w Warszawie – w trójboju siłowym startował uczeń SOSW Rafał Warchoł.

udział w Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Wiśle w 2008r. –

w narciarstwie biegowym startowali: Krzysztof Delimat i Wojciech Baran.

W naszej sekcji dominują dwie dyscypliny sportowe tj. narciarstwo biegowe oraz dwubój siłowy. Dyscypliny drugoplanowe to; lekkoatletyka, biegi przełajowe, oraz koszykówka. Nasz Ośrodek był organizatorem zawodów wojewódzkich tj. II Podkarpacki Mityng w Dwuboju Siłowym w 2002r., oraz II Podkarpacki Mityng w Narciarstwie biegowym w 2003r. W 2004 roku 4 zawodników Ośrodka reprezentowało woj. podkarpackie na VI Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Ustroniu. Uczniowie – zawodnicy Ośrodka oprócz licznych zawodów ogólnopolskich i wojewódzkich biorą też udział w wielu imprezach lokalnych i regionalnych, dzięki który, promują naszą placówkę i miasto, osiągają sukcesy i sprawdzają swoje możliwości.

Działająca w Ośrodku sekcja Olimpiad Specjalnych stwarza najlepsze warunki do rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej poprzez systematyczne prowadzenie ćwiczeń ruchowych i zajęć sportowych. Udział w zawodach regionalnych, ogólnopolskich dają możliwość – oprócz promocji Ośrodka, zdobycia dyplomu, medalu czy nagrody rzeczowej, wyzwolenie takich cech jak: odwaga, zaradność, dojrzałość społeczną, wolę walki. Walka sportowa jest w istocie rzeczy walką ze swymi słabościami – walką ze samym sobą.

Od początku istnienia jesteśmy zwolennikami udziału w zajęciach sportowych osób niepełnosprawnych bez względu na reprezentowany stopień upośledzenia i poziom sprawności fizycznej.

W planie na najbliższą przyszłość stawiamy sobie za cel dalszą popularyzację sportowej rekreacji, aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.