• Nasz profil

          • Historia Ośrodka

          • Początki szkolnictwa specjalnego w Lesku sięgają 1970 roku. W tym bowiem roku na podstawie orzeczenia Kuratorium Okręgu w Rzeszowie z dnia 10 października powstaje - Państwowy Zakład Wychowawczy. W skład zakładu wchodziły: Szkoła Podstawowa Specjalna dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim oraz internat. Na siedzibę zakładu przeznaczono budynek po byłej Szkole Podstawowej przy ulicy T. Kościuszki. Budynek wymagał jednak pilnego remontu i adaptacji. W okresie od 6 września do 10 grudnia 1970r. wykonano najpilniejsze prace: wymieniono stropy, ułożono parkiety i posadzki, przygotowano pomieszczenia i magazyny, przebudowano część sanitarną, wykonano roboty wodno-kanalizacyjne.

            Pierwsze dzieci przybyły do Zakładu na początku grudnia 1970 roku , a ich ogólna liczba w pierwszym roku szkolnym wynosiła 57 osób. Ze względu na trudne warunki lokalowe zorganizowano tylko trzy klasy szkoły podstawowej specjalnej oraz trzy grupy wychowawcze w internacie. Obowiązki Dyrektora Zakładu powierzono Tadeuszowi Kędziorowi. Jego żona – Maria – objęła funkcję kierownika internatu. Kadra pedagogiczna przedstawiała się następująco: nauczyciele – Maria Robaszkiewicz, Maria Skałkowska, Ryszard Suwała, wychowawcy - Józef Majewski, Janina Nitkiewicz, Stanisław Sabat, Zofia Sabat.

            Rok szkolny 1976/1977 był rokiem przełomowym dla Zakładu. W roku tym przyjęto pierwsze dzieci upośledzone umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, tworząc jedną klasę „Szkoły Życia”. Kolejne lata przyniosły przejęcie całkowitej opieki nad dziećmi głębiej upośledzonymi umysłowo.

            W 1985 roku Zakład zmienił siedzibę, przeprowadzając się do budynku przy ulicy Smolki 4. Jednocześnie przyjęto nazwę Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy.

            Po niezbędnym remoncie 9 września 1985 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ośrodka, w zdecydowanie lepszych warunkach lokalowych. W nowym budynku znalazło się miejsce na gabinet lekarski, izolatki, magazyny, gabinety administracyjne, dużą stołówkę, pomieszczenia dla każdej grupy i klasy. Poprawiły się warunki mieszkaniowe wychowanków: sypialnie dwu- i czteroosobowe, łazienki z prysznicami na każdej kondygnacji. Inne pomieszczenia zagospodarowywano sukcesywnie, według potrzeb. W nowym budynku zamieszkało 55 wychowanków. Zorganizowano 5 klas „Szkoły Życia” i 5 grup wychowawczych w internacie. Dzieci objęto opieką lekarską, logopedyczną i psychologiczną.

            Od 1996 roku, podejmowane były starania mające na celu poszerzanie działalności placówki, kierując się zarówno potrzebami środowiska jak i zmianami, które przyniosła reforma oświaty. I tak w 1997 roku powstały klasy przysposabiające do pracy. Z myślą o młodzieży niepełnosprawnej, która kończąc szkołę podstawową, często pozostawała w domach lub znajdowała miejsce w DPS, stworzono możliwość kształcenia w zakresie rolnictwa a następnie – gospodarstwa domowego. Były to pierwsze klasy przysposabiające do pracy w byłym województwie krośnieńskim.

            Przystosowane zostały pomieszczenia na kuchnię metodyczną wyposażoną w podstawowy sprzęt AGD, utworzono także pracownię techniczną i szwalniczą. Wiele elementów wyposażenia pozyskano dzięki sponsorom (min. Pani J. Ochojskiej), gdyż zawsze brakowało środków na poszerzanie działalności.

            W 1999r. zgodnie z wytycznymi reformy Oświaty i systemu edukacji zostało powołane Gimnazjum Specjalne.

            W roku szkolnym 2003/2004 utworzono odrębny Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny Dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym i Cechami Autystycznymi. Dzięki uzyskanej pomocy finansowej z Akcji „Reklama Dzieciom” TVP S.A. , oraz środkom pozyskanym z organizacji koloni w Ośrodku, wykonano niezbędne prace remontowe w celu przystosowania pomieszczeń dla dzieci z autyzmem. Ponadto zakupiono nowe meble szkolne, wymieniono okna, wykładziny dywanowe, oraz niezbędne pomoce dydaktyczne do nauczania i terapii dzieci autystycznych.

            W latach 2004 – 2008 z funduszy PFRON i MEN Ośrodek został doposażony w sprzęt i pomoce dydaktyczne na łączną kwotę 954.876 zł. Zakupiono 9-cio osobowy mikrobus dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W ramach programulikwidacja barier architektonicznych" wykonano podjazdy, przystosowano łazienkę a w budynku została zainstalowana winda, umożliwiająca dostęp osobom niepełnosprawnym ruchowo na wszystkie kondygnacje. Utworzono specjalistyczne pracownie metodyczne tj: pracownię „małej poligrafii”, gospodarstwa domowego, plastyczną, techniczną, wyposażono salę „doświadczania świata”, gabinet gimnastyki korekcyjnej. Wymieniono część mebli w szkole i w internacie na dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiono specjalistyczne pomoce dydaktyczne do klas i świetlic. Również w ramach tych programów Ośrodek otrzymał wyposażenie czterech nowoczesnych gabinetów terapeutycznych tj: Gabinet do Terapii Metodą Tomatisa, Gabinet do Terapii EEG Biofeedback, Gabinet Integracji Sensorycznej oraz Gabinet AAC (do wprowadzania alternatywnych metod komunikowania się). Nauczyciele uczestniczący w szkoleniach otrzymali uprawnienia do prowadzenia w/w zajęć rewalidacyjnych i terapeutycznych.

            W roku szkolnym 2006/2007 zespołowymi zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi w Ośrodku objęto osoby z głębokim upośledzeniem umysłowym. Głównie z myślą o nich dostosowano pomieszczenie na parterze budynku oraz stworzono z salę „doświadczania świata”.

            Od 1 września 2009 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym organizuje się Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka. Wczesnym wspomaganiem objęte są dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich rodziny w wymiarze od 4 do 8 godzin miesięcznie, w zależności od potrzeb psychofizycznych dziecka, na podstawie opinii wydanej przez zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno - pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych.

             

            Dyrektorzy SOSW

             

            Lp

            Imię i nazwisko

            Lata

            1.

            mgr Tadeusz Kędzior

            1970 - 1984

            2.

            mgr Maria Kędzior

            1984 - 1989

            3.

            mgr Stanisław Dębiec

            1989 - 1993

            4.

            mgr Wiesław Pruchniak

            1993 - 1994

            5.

            mgr Jan Bukowski

            1994 - 1995

            6.

            mgr Wiesław Nosek

            1995 -2014

            7.

            mgr Dorota Gier

            2014-2020

            8.

            mgr Monika Kruk

            2020- nadal

             

             

            Kierownicy Internatu SOSW

             

            Lp

            Imię i nazwisko

            Lata

            1.

            mgr Maria Kędzior

            1972 - 1974

            2.

            Liliana Słyszyk

            1975 - 1984

            3.

            Roman Piotrowski

            1984 - 1993

            4.

            Andrzej Górowski

            1993 - 1994

            5.

            mgr Mariusz Usyk

            1994 - 1996

            6.

            mgr Mariusz Wermiński

            1996 - 1998

            7.

            mgr Dorota Gier

            1998 - 2014

            Opracowały: mgr Maria Ząbkiewicz, mgr Hanna Farenholc-Olesiuk, mgr Dorota Gier