• Aktualności

            • a kiedy słońce zajdzie i nastanie noc...

            • Marzec uczniowie poświęcili rozmowom o nocy, o gwiazdach, o snach i marzeniach. Zapoznali się z obrazami, książkami i fotografiami przybliżającymi świat po zachodzie słońca. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było zorganizowanie w dniu 27 III „ nocy pełnej gwiazd”. Pomimo ciemności wiele się działo. Były zabawy światłem i cieniem, kalejdoskopami, kolorowymi latarkami, był też teatr cieni „Czerwony Kapturek”.
              Przedszkolaki kołysały do snu swoje przytulanki a uczniowie starszych klas podziwiali gwiazdozbiory w goglach VR.( AK)
            • 21 marca i goście...

            • W tym roku powitaliśmy wiosnę w gronie przyjaciół z Liceum Ogólnokształcącego im. W. Andersa w Lesku . Powitanie nowej pory roku to tylko jedna z okazji do spotkania. Druga to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. 

              Co roku 21 marca i w najbliższych dniach organizowanych jest w wielu krajach (w tym również w Polsce) wiele wydarzeń i imprez mających na celu promowanie prawa osób z zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI). Zespół Downa to najczęściej występująca choroba genetyczna związana z niepełnosprawnością intelektualną: występuje ona w przypadku 1 na 700 ciąż. Osoba dotknięta tą chorobą może też cierpieć na tzw. zaburzenia towarzyszące, takie jak np. zaburzenia snu czy wady serca. Część z tych zaburzeń jest dziś objęta odpowiednią opieką medyczną, pozostałe wciąż w niewystarczającym stopniu. Z medycznego punktu widzenia niezwykle interesujące jest też to, że trisomia 21 chroni przed niektórymi chorobami. Np. kobieta z zespołem Downa nigdy nie zachoruje na raka piersi. Osoby z zespołem Downa są pozbawione pewnych zahamowań, dzięki czemu mogą z łatwością nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, budować z nimi relacje i tworzyć bardzo pozytywną dynamikę społeczną. To więzi oparte nie na inteligencji, ale na życzliwości, współczuciu, empatii. Podczas gdy współczesne społeczeństwo ma problem z budowaniem relacji przyjaznych i z trudem buduje relacje oparte na zaufaniu czy spontanicznym wychodzeniu do siebie nawzajem, osoby z zespołem Downa robią to z wielką łatwością.(HF-O)

          • Wielka Liga Czytelników
            • Wielka Liga Czytelników

            • VI Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania z dziećmi. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Grupa
              internatowa też lubi czytać. Zdobywa sprawności czytelnicze, awansuje do kolejnych etapów i bawi się świetnie!

            • „Dokąd to, dokąd ten pociąg wiezie mnie”

            • 8 marca, po godz. 8 , klasa 8 wyjechała pociągiem na wycieczkę do Sanoka. Po dokładnym obejrzeniu dworca w Uhercach i rozmowie z panem zawiadowcą, ruszyliśmy „ najpierw powoli , jak żółw ociężale”, potem szybko, coraz prędzej, by po 35 minutach dotrzeć do celu. Zabrał się z nami Rogatek, który przypominał wszystkie zasady obowiązujące na kolei. Z dworca wyruszyliśmy do Zamku Królewskiego.

              Po drodze przysiedliśmy na chwilę ze Szwejkiem na ławeczce, zjedliśmy chrupki z panem Beksińskim, przystanęliśmy przy Michale Archaniele. Po lodach i pysznej, gorącej czekoladzie w pijalni pana Pelczara wróciliśmy autobusem do Leska. Podróżowanie jest bardzo przyjemne.(MZ)

            • Nakrętkowe serce

            • Dziękujemy Komendantowi Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy za  nieodpłatne przekazanie serca na plastikowe nakrętki. Serce wykonane zostało przez osadzonych przebywających w Zakładzie Karnym w Uhercach.

              Zapraszamy  do uzupełniania serca nakrętkami, które zbieramy  dla potrzebującej Weroniki, naszej uczestniczki zajęć  Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

              Serce znajduje się przed wejściem do Ośrodka.(RN)