• Warsztaty kulinarne i wycieczka na Kostryń

• 23 listopada rozpoczęliśmy cykl warsztatów kulinarnych "Cztery pory roku w kuchni". Ich celem jest rozbudzenie przez zabawę pasji kulinarnych, propagowanie zdrowego stylu życia, odżywianie zgodnie z porami roku.

"Sam zrobię kanapkę "-to hasło pierwszego spotkania. Pod kierunkiem uczniów III klasy Szkoły Przysposabiajacej do Pracy każdy przedszkolak i każdy uczeń mógł wykonać swoją własną kanapkę z smakowitymi pastami - serową i szynkową. Potem starannie ją zapakować i zabrać na wycieczkę do Leśnictwa Kostryń.(HF-O)

• Projekt krokus

• W tym roku nasz SOSW w Lesku drugi raz uczestniczy w Projekcie Krokus. Jego pomysłodawcami i organizatorami są Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami, fanatyzmem i nietolerancją, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka. W ramach projektu otrzymaliśmy i razem z wychowankami grupy internatowej posadziliśmy cebulki żółtych krokusów, które zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, zapowiadając nadejście wiosny. Upamiętniają one półtora miliona żydowskich dzieci i tysiące dzieci innych narodowości – ofiar II wojny światowej, które na ogół nie mają swoich mogił. Żółte krokusy mają wymiar symboliczny i są zwiastunem nadziei, budzącego się życia, przypominają światełka rozjaśniające mroki zimy lub płomyki zniczy, które zapalamy by zaświadczyć o naszej pamięci i łączności z tymi, którzy odeszli. Lekcją na ten temat była wycieczka śladami historii. „Miasto Lesko wielu kultur” – pod tym hasłem grupa internatowa była na pieszej wycieczce śladami społeczności żydowskiej w naszej miejscowości. Na trasie był Kirkut – gdzie pod gęstymi koronami drzew kryje się jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce oraz Synagoga – żydowski dom modlitw.(AG)

• Spotkanie z Polską

• 10 listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Biorąc udział w akcji Szkoła do Hymnu- odśpiewaliśmy wspólnie hymn. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki, krzyżówki związane ze świętem. Z p. Anią Niedzielą wykonywali flagi Polski długopisami 3D z Laboratoriów Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Spotkanie było również realizacją zadaniaw ramach III edycji Projektu "Uczę się i bawię"-pt."Jesteśmy Polką i Polakiem". Podczas zajęć uczniowie poznawali historię ojczyzny, utwalali znajomość symboli narodowych.(adm)

• Spotkania z książką

• We wtorek przedszkolaki oraz klasy młodsze wyruszyły na spotkanie z książką do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku. Czekała tam na nas Pani Jadzia, która pokazała nam zbiór książek znajdujących się w bibliotece, przygotowała książki które dzieci mogły  pooglądać a także zagadki dotyczące różnych bajek. Następnie zaprezentowała bajkę pt. "Brzydkie Kaczątko " przy pomocy tradycyjnego teatrzyku kamishibai. Po obejrzeniu i wysłuchaniu bajki, uczniowie dostali puzzle do ułożenia oraz kolorowanki. Dzieci  były bardzo zadowolone oraz zainteresowane wszystkimi atrakcjami, które zostały przygotowane. Bardzo dziękujemy Pani Jadzi i nie możemy doczekać się kolejnego spotkania. (PSz)

• Jesteśmy Polką i Polakiem