• Aktualności

          • Ubieramy choinkę
            • Ubieramy choinkę

            • W ramach zadania z III edycji  "Uczę się i bawię" uczniowie ubierali szkolną choinkę ozdobami wykonanymi na zajęciach. Podczas spotkania zapoznani zostali z tradycjami związanymi z ubieraniem świątecznego drzewka. 

              W ramach projektu została wykonana  wirtualna kartka świąteczna, która została przesłana do organizatora Ogólnopolskiego Projektu.

              Kartkę wykonała Julia Ziobrowska- uczennica III klasy SPdP.(adm)

            • Andrzejki 2023

            • 28 listopada 2023r. w naszym SOSW zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki dla dużych i małych. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, gdzie dzieci mogły poznać swoją przyszłość. Na początek wszystkie dzieci zostały zapoznane z tradycją Andrzejek. Następnie odbył się pierwszy andrzejkowy taniec i kolejno przeplatany wieloma wróżbami. Wśród nich były " Kubeczki", " Serca", " Buty", " Tajemniczy worek". Był też czas na słodki poczęstunek. Spotkanie zakończono wróżbą " lania z wosku" oraz wspólną zabawą w dużym kole.(KD)

          • "Miś swym uśmiechem raduje dzieci,  z misiem wciąż słońce dla nich świeci"
            • "Miś swym uśmiechem raduje dzieci, z misiem wciąż słońce dla nich świeci"

            • Miś jest największym przyjacielem dziecka,symbolem dobra, ciepła oraz opiekuńczości.

              Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zostało zorganizowane spotkanie dla przedszkolaków i uczniów z młodszych klas.

              W tym dniu dzieci świętowały wraz ze swoimi pluszakami. Na samym początku "Pluszowy Miś" przywitał się z dziećmi, a następnie wszystkich zaprosił do zabawy z pokazywaniem. Nie zabrakło zabaw ruchowych, kołowych ze śpiewem i plastycznych. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom i pozował do pamiątkowego zdjęcia.

              Celem spotkania było nabywanie umiejętności zabawy w grupie oraz tworzenie pozytywnej atmosfery.(MS-W)

            • Warsztaty kulinarne i wycieczka na Kostryń

            • 23 listopada rozpoczęliśmy cykl warsztatów kulinarnych "Cztery pory roku w kuchni". Ich celem jest rozbudzenie przez zabawę pasji kulinarnych, propagowanie zdrowego stylu życia, odżywianie zgodnie z porami roku.

              "Sam zrobię kanapkę "-to hasło pierwszego spotkania. Pod kierunkiem uczniów III klasy Szkoły Przysposabiajacej do Pracy każdy przedszkolak i każdy uczeń mógł wykonać swoją własną kanapkę z smakowitymi pastami - serową i szynkową. Potem starannie ją zapakować i zabrać na wycieczkę do Leśnictwa Kostryń.(HF-O)

          • Projekt krokus
            • Projekt krokus

            • W tym roku nasz SOSW w Lesku drugi raz uczestniczy w Projekcie Krokus. Jego pomysłodawcami i organizatorami są Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami, fanatyzmem i nietolerancją, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka. W ramach projektu otrzymaliśmy i razem z wychowankami grupy internatowej posadziliśmy cebulki żółtych krokusów, które zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, zapowiadając nadejście wiosny. Upamiętniają one półtora miliona żydowskich dzieci i tysiące dzieci innych narodowości – ofiar II wojny światowej, które na ogół nie mają swoich mogił. Żółte krokusy mają wymiar symboliczny i są zwiastunem nadziei, budzącego się życia, przypominają światełka rozjaśniające mroki zimy lub płomyki zniczy, które zapalamy by zaświadczyć o naszej pamięci i łączności z tymi, którzy odeszli. Lekcją na ten temat była wycieczka śladami historii. „Miasto Lesko wielu kultur” – pod tym hasłem grupa internatowa była na pieszej wycieczce śladami społeczności żydowskiej w naszej miejscowości. Na trasie był Kirkut – gdzie pod gęstymi koronami drzew kryje się jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce oraz Synagoga – żydowski dom modlitw.(AG)

          • Spotkanie z Polską
            • Spotkanie z Polską

            • 10 listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Biorąc udział w akcji Szkoła do Hymnu- odśpiewaliśmy wspólnie hymn. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki, krzyżówki związane ze świętem. Z p. Anią Niedzielą wykonywali flagi Polski długopisami 3D z Laboratoriów Przyszłości.

              #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości

               Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

               

              Spotkanie było również realizacją zadaniaw ramach III edycji Projektu "Uczę się i bawię"-pt."Jesteśmy Polką i Polakiem". Podczas zajęć uczniowie poznawali historię ojczyzny, utwalali znajomość symboli narodowych.(adm)

            • Spotkania z książką

            • We wtorek przedszkolaki oraz klasy młodsze wyruszyły na spotkanie z książką do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku. Czekała tam na nas Pani Jadzia, która pokazała nam zbiór książek znajdujących się w bibliotece, przygotowała książki które dzieci mogły  pooglądać a także zagadki dotyczące różnych bajek. Następnie zaprezentowała bajkę pt. "Brzydkie Kaczątko " przy pomocy tradycyjnego teatrzyku kamishibai. Po obejrzeniu i wysłuchaniu bajki, uczniowie dostali puzzle do ułożenia oraz kolorowanki. Dzieci  były bardzo zadowolone oraz zainteresowane wszystkimi atrakcjami, które zostały przygotowane. Bardzo dziękujemy Pani Jadzi i nie możemy doczekać się kolejnego spotkania. (PSz)

          • Jesteśmy Polką i Polakiem
            • Jesteśmy Polką i Polakiem

            • W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu "Uczymy się i Bawimy"- 8 listopada zorganizowaliśmy wycieczkę do Regionalnej Izby Pamięci w celu zapoznania się z historią Leska i okolic.                                                        Dziękujemy Panu Michałowi Michniewiczowi za miłą atmosferę i niezwykle ciekawe  opowieści o zebranych eksponatach. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji.(adm)

          • #Szkoła Pamięta 2023
            • #Szkoła Pamięta 2023

            • W ramach tegorocznej akcji uczniowie naszego Ośrodka wybrali sie na  leski cmentarz, na którym są pochowani żołnierze wojen światowych. Po uprządkowaniu grobów, uczcili pamięć poległych modlitwą i zapalili znicze.(adm)

            • Z Aniołem Stróżem…

            • 2 października obchodzony jest Dzień Aniołów Stróżów. To oficjalne święto widnieje w kalendarzu liturgicznych już od 1670 roku. Temat ten towarzyszył wychowankom internatu cały październik - w formie przekazu multimedialnego, słownego, muzycznego, rękodzielniczo-plastycznego, z wieczorną modlitwą do Anioła Stróża.

              Łatwo jest zapomnieć o istnieniu aniołów z powodu zgiełku życia, a przede wszystkim przez to, że ich nie widzimy. Misją Aniołów jest towarzyszenie każdemu człowiekowi na drodze życia, dbanie o niego na ziemi, ochrona przed złem i poprowadzeniem go do nieba. Każdy z wychowanków mógł zostać anonimowym Aniołem dla swoich kolegów i koleżanek i pomagać w różny sposób z ukrycia. Pojawiły się też nowe Aniołki…(AG)

            • Wszystkie dzieci zbierają ekośmieci!

            • Nasza szkoła bierze udział w akcji zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.). W ramach akcji nie zbieramy tonerów oraz świetlówek! Celem zbiórki jest wyrabianie nowych nawyków  dbania o naszą planetę. Zachęcamy dorosłych do dawania dzieciom przykładu działania ekologicznego. Zachęcamy do udziału w zbiórce, która trwa w miesiącach listopad- grudzień, a miejscem zbierania sprzętu jest nasz Ośrodek.(adm)

            • Dzień Poczty Polskiej

            • W środę  internatowa grupa II  wybrała się na Pocztę Polską w Lesku w celu uczczenia tego dnia i zwiększenia świadomości o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne i zapoznały się z pracą na poczcie.(MM)